Taze Beton Basınç Deneyi


Numune alma talebi, beton firması, beton döküm saati, metrajı ve dökülecek yapı elemanını içerecek şekilde en az bir gün önce tarafımıza bildirilir. Laborantlarımız, belirtilen saatte şantiyeye intikal ederek TS 500 standardına uygun olarak her 100 m³ beton hacmi için 1 takım (6 adet 150 mm küp) taze beton numunesi alarak tutanağı deneyi talep eden firma elemanı tarafından imzalanır.

 

1 takım numune beton hacmi yeterli olduğu sürece her transmikserden 2’şer adet olacak şekilde oluşturulur. Numune alımı sırasında taze beton sıcaklık ölçümü ve slamp testi yapılarak sonuçlar tutanağa yazılır.

 

Deney numuneleri, kalıp içerisinde, 16 saatten az, 3 günden fazla olmamak üzere, yeterli sertliğe ulaşıncaya kadar, şoktan, titreşimden ve kurumadan korunarak ve üzerleri özel branda ile örtülerek muhafaza edilir. (TS EN 12390-2) Bu süre sonunda, laboratuarımıza nakledilen numuneler kalıptan çıkarıldıktan sonra, deney anına kadar 20±2ºC sıcaklıkta su içerisinde küre tabi tutulur.. Deney yaşları olan 7. ve 28. günlerde havuzdan çıkarılan numunelere basınç dayanım deneyi uygulanır ve deney raporu hazırlanır.

 

redline